Czeska produkcja filmowa

Czeskie filmy z epoki "nowej fali", czyli lat sześćdziesiątych nadal ogląda się z niekłamaną przyjemnością. Są w bardzo ciekawy sposób skonstruowane pod kątem scenariusza oraz operowania obrazem. Mimo że w większości są to filmy czarno - białe, nikomu taka estetyka nie przeszkadza. Zarówno w Czechach, jak i w Polsce przynajmniej raz na rok w największych miastach organizowane są przeglądy i festiwale właśnie takich filmów. Przyjeżdżają na nie nie tylko fanie tego rodzaju kina, ale także wiele dotychczas żyjących gwiazd, z których nieliczne kontynuują jeszcze swoje kariery w filmach i serialach.

Czeska produkcja filmowa ma swój specyficzny wyraz oraz tradycję, której nie da się porównać z czymkolwiek innym. Czeskie kino to tak naprawdę "śmiech przez łzy". Widzimy bohaterów z całym ich bagażem doświadczeń oraz bolączkami, nierzadko o podłożu tragicznym. Sarkazm, ukryta ironia to najsilniejsze punkty kina czeskiego, dzięki którym bohaterowie są nam bliżsi i traktujemy ich perypetie tak, jakbyśmy obserwowali losy kogoś ze znajomych lub przyjaciół. "Nowa fala" w kinie czeskim pociągnęła za sobą zmiany w całej tradycji kina europejskiego. Bohaterami filmów nagle stali się zwykli ludzie, częściej zaczęto dotykać problematyki obyczajowej i zmieniających się nurtów w społeczeństwie.

Film też był coraz bliżej polityki, choć większość twórców flirtowała z tą dziedziną nieco na dystans, ponieważ za twardy romans z polityką na ekranie filmowym można było srogo zapłacić ostracyzmem kinowej publiczności.Bartek Nowak

Specjalista do spraw SEO/SEM - antipodi.pl