Produkcja teatru dla dzieci

Przygotowywanie spektaklu dla dzieci jest także produkcją filmową, jeśli zostanie tenże spektakl utrwalony na taśmie. Teatr dla dzieci przedstawić można na wiele sposobów, lecz najpopularniejszymi są lalki pacynki lub kukiełki na sznurkach oraz żywi aktorzy. Pierwsza metoda okazuje się być w praktyce bez porównania tańsza, ponieważ lalkom grającym w spektaklu nie trzeba płacić za udział w filmowanym przedstawieniu, ale tylko pozornie.

Przecież wynagrodzenia należą się też osobom podkładającym głos kukiełkom i sterującymi za pomocą sznurków. Produkcja filmowa teatru dziecięcego może odbywać się też poklatkowo, na zasadzie robienia pojedynczych ujęć i na końcu ustawiania ich w jeden ciąg fabularny. Jest to żmudna i wymagająca praca, nacechowana na profesjonalizm i przywiązanie do szczegółów. Przy produkcji filmowej teatru dla dzieci pracuje cały sztab scenografów, od których zależy wystrój miejsca akcji przedstawienia.

Do zrobienia scenografii pod produkcję filmową używa się różnorodnych materiałów, czasem może być to tylko wielkoformatowy papier, innym razem potrzebne są nieco bardziej rozbudowane formy. Używa się więc drewna, artykułów z tworzyw sztucznych, tkanin naturalnych i syntetycznych, plasteliny oraz modeliny, metalu. Właściwie każde tworzywo wykorzystać można do stworzenia elementów scenografii pod dany spektakl teatralny przeznaczony dla dzieci. Produkcja filmowa nagrywa te spektakle na tradycyjną taśmę filmową. Po zarejestrowaniu trafiają one do odpowiednich archiwów i w razie potrzeby emitowane są przez placówki telewizyjne.Adam Markowski

Redaktor antipodi.pl